Ana Sayfa MANŞET, YAZAR 14.06.2019 344 Görüntüleme

BREXİT’DEN AVRUPA ORDUSU’NA DEĞİŞEN DENGELER

İngiltere, tarih boyunca güçlü ordularından daha çok güçlü diplomatları sayesinde dünyayı yöneten üzerinde güneş batmayan bir ülke olmuştur. Her zaman büyük dönem noktalarından önce mevcut ittifaklarından hızlıca ayrılıp yeni ittifaklar kurarak gücünü korumuştur. İttifakları oluştururken tarih, sosyal ya da dini gelenekleri bir yana bırakıp tamamen mevcut konjonktüre uygun kurduğu ittifaklar sayesinde yaklaşık 300 yıl dünyaya hâkim bir konumda bulundular. Bugün de yine çeşitli sebepler göstererek yaklaşık 70 yıldır üyesi bulunduğu Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı. Bunun için de her şeyi göze aldı. Gerekirse anlaşmasız olarak ayrılıp ülkeye mali, idari ve hukuki sorunların içine sokacak kadar ayrılmayı önemli görmektedir.

Ülkesindeki sarı yeleklilerle başı belada olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ortaya attığı “Avrupa’nın ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için kendi ordusunu kurması gerektiği” fikrine en büyük destek Almanya’dan geldi. Peşine İspanya ve İtalya da bu fikri desteklediler. Hâlbuki Nato ülkesi olan bu ülkeler için zaten güvenlik sorunu yoktu. Hepsi NATO’nun güvencesi altında idi. Buna rağmen ek ekonomik külfet getirecek bu orduyu ihtiyaç görmeleri artık mevcut durumda kendi ülkelerine karşı bir tehdit düşüncesi oluştuğunun düşünülmesindendir. Burada bir ilginç bir nokta ise Avrupa’nın bu ordusuna en büyük itirazlardan biri de önümüzdeki aylarda Avrupa Birliğinden ayrılması beklenen İngiltere’den gelmiştir. İngiltere’nin ayrılacağı artık göz kesinleşmişken, kurulacak yeni ordunun İngiltere’yi ilgilendirmemesine rağmen bu fikre tarafsız kalmamış şiddetle karşı çıkmıştır. Avrupa’nın güçlü bir ordusu olma fikrini hoş karşılamamıştır.

Türkiye’de Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi siparişi vermesi Amerika Birleşik Devletleri ile bir süredir gergin olan ilişkilerin iyice kopma noktasına gelmesine sebep oldu. Hiçbir konuda uzlaşmayan Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler Türkiye’ye tepki göstermek konusunda birleşip her gün yeni bir kınama mesajı yayınlıyolar. Hatta I. Dünya savaşı öncesi İngiltere’nin siparişini verdiğimiz savaş gemilerini teslim etmemesi gibi sipariş edilip parası ödenmiş olan F-35 savaş uçaklarını vermeyeceklerini dilendiriyorlar. Bunlara rağmen Türkiye tarafı ise geri adım atmıyor, Rusya’dan S400 Hava Savunma Sistemi alma konusunda ısrar ediyor. NATO güvencesi altında olan Türkiye’nin ise savunma sistemi için ABD gibi güçlü bir devleti karşısına alması mevcut durumda kendini güvende hissetmediğini gösteriyor. Zaten iç politika devamlı dile getirilen “Beka Sorunu” iddiası da bunun bir göstergesi.

Bunları topluca baktığımızda ufukta yeni bir savaş gözüküyor diyebiliriz. Bu savaşın türü henüz belli değil; soğuk savaş ya da sıcak çatışmalar. Bu savaşın da safların oluşmaya başladığı gözükmekte. 1970’lerde komünizm tehlikesi karşısında Amerika’ya sığınan batılı devletler Trump’ın yönettiği Amerika ve NATO’ya güvenmeyerek kendi askeri gücünü oluşturmaya çalışıyor. Halen bir Avrupa Birliği ülkesi olan İngiltere ise bu orduyu kendine rakip görüp buna şiddetle karşı çıkıyor. Türkiye ise Amerika ile çatışırken Rusya’ya yakınlaşıyor.

Yorumlar

sanalbasin.com üyesidir
Haber Merkezi | Karabudun.com.tr