Ana Sayfa MANŞET, YAZAR 10.08.2019 374 Görüntüleme

LÖSAM’DA YAŞAM VAR

 “Şol gökleri kaldıranın,
Donatarak dolduranın,
Ol deyince olduranın,
Doksan dokuz adı ile…”

hepinizi selamlıyorum.

Bir Kurban Bayramı arefesindeyiz yine. Şimdi o klasik cümle ile girmek vardıya cümleye “ahh nerede o eski bayramlar” diye. Hiç gerek yok sanırım böyle klişeleri.

Bir garabet vaziyet var. O da sayın ilgili bakanın çıkıpta “Otellerde doluluk oranı yüksek; tatile gerek yok.” Açıklaması ki, hani otellerde kalıp; kurban kesmeyen, büyüğünü küçüğünü görmeyen, memleketine ziyarette bulunmayan, mezarlıklara gidip dua etmeyen büyük çoğunluğu gayrimüslüm yurt dışından gelme insanlara göre buna karar verilmesi gibi bir garip durum var ortada ama bundan bahsetmeyeceğim.

Yahut şu her Ramazan Ayı içerisinde “Sakız çiğnemek orucu bozar mı ?” diye soran ırk ile birinci derece aynı soydan olduğuna inandığım “Kredi kartı ile kurban kesilir mi? “ diye soranlara İstanbul Müftüsünün aynı güzellikle verdiği “faize bulaşmadıkça kart ile kurban kesilebilir.” Cevabına, kart ile yapılan her işleme tek çekim bile olsa miktara bağlı bankalar “alışveriş faizi” uygulamakta diye vb. İfadeler ile kimseye fetva da yayınlayacak ehillikte değilim.

Ancak sizlere çok güzel bir duygudan bahsedebilirim. Benim lise sıralarında okurken Tarih öğretmenim (ellerinden öperim) sayesinde tanıştığım, üniversite döneminde birçok arkadaşımızın katkısı ile gücümüz yettiğince birşeyler yapmaya çalıştığım; çeşitli zamanlar uzak kalsam da her zaman kendimi o aileye bir yerden ait hissettiğim; içerisinde geçirdiğim vakitte çocukların yüzünde bir tebessüm oluşturabilmenin hiçbir dünyevi mutluluk ile ölçülemediği kanaatinde olduğum; 1999 yılında Samsun’da kurulan; birçok çocuğa umut olan; birçok aileye destek olan Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği (LÖSAM) nden kısaca bahsetmek istiyorum.

Daha doğrusu sizlere dernek ve işleyişinden daha çok 20 yıla yakın süredir tamamen gönüllülük esası ile faaliyetlerini sürdüren; Samsun’da tedavi gören birçok Lösemili Kardeşimize umut, ailesine destekçi olan, bizlere löseminin yenilebilir bir hastalık olduğunu öğreten bu derneğin “Yenimahalle mahallesi İsmet İnönü Bulvarı No:123 Atakum/Samsun” (atakent tramvay durağını üniversite istikametinde yaklaşık 200m geçince sol kol üzerinde) adresinde merkezi ve NADEP (Nakil Aileleri Destekleme Projesi) konukevi mevcuttur. Burada çok güzel depolama imkanları bulunmaktadır. Tedavi gören kardeşlerimizin iyi beslenmeleri tedavi sürecinde önemli bir husus. İmkanı olup kurban ibadetini yerine getirecek olanlar uygun görmeleri halinde bu adrese (irtibat: 0539 305 0884 – 0362 230 5036)  kurbanlarını yahut kurbanlarından pay bağışlayarak Lösemili Kardeşlerimizin yüzlerini güldürebilirler.

Şimdiden herkesin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor. Bayram süresince yollarda olanların kazasız belasız bir bayram geçirmelerini ve herkesin ibadetlerinin kabul ve makbul olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum..

 

Türkçe konuşulan, Türk’e yurtluk etmiş olan yerler kıyamete kadar Türk’ün hükmünde kalsın !

Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin..!

 

Yalçın Altıntaş – 10/08/2019

 

 

Yorumlar

sanalbasin.com üyesidir
Haber Merkezi | Karabudun.com.tr