Ana Sayfa MANŞET, YAZAR 3.06.2019 601 Görüntüleme

MEMLEKETTE KRİZ ÇOK

‘’Şol gökleri kaldıranın,

Donatarak dolduranın,

Ol deyince olduranın,

Doksan dokuz adı ile..’’  hepinizi selamlıyorum.

Son günlerde hayatımızın rutini haline geldi. Ne yapmaya kalksak karşımızdaki en bilindik söylem “kriz” sözcüğü… Herkeste ve her yerde istisnasız benzer tedirginlik var. Bu şartlarda kriz olmayacak olsa dahi olur ya da bir şekilde oluşur.

Şimdi biraz daha derinlemesine inceleyecek olursak, bir günde yahut bir anda oluşmayan bu durum aslına bakarsak yıllar içerisinde tabiri caizse bağıra çağıra geldi. Tarım ülkesi olmaktan çıkıp; katma değeri yüksek teknoloji üreteceğiz, sanayimizi geliştireceğiz dedik. Vazgeçtik teknolojiden sanayiden ki vazgeçilmez ama tarım ihraç eden pozisyondan yurt içi ihtiyaca yetemez olup ithalata yönelir olduk. Artık ne tarım ülkesiyiz ne de sanayi… Tabi birde tulumbadaki suyun pompalandığı yandaş, yoldaş, cemaatdaş (bunu yeni uydurduk) olanlara verilen ihaleler var. Aslında doğru olmasada verilen ihalenin sağladığı ekonomik ranttan ziyade izlenen politikalar daha büyük sorundu. Büyük yollar, köprüler, tüneller, hastane binaları, adliye binaları, üniversite binaları vs. Hep taş, beton, demir ile geçici çözümler ürettik. Ne insana yatırım yaptık ne geleceğe ne de üretime… Sattık harcadık. Bop’tu, çözümdü, 2010 referandumdu derken ülkede günden güne Amerikanın ortadoğudaki bölünmüş ve çökmüş ülkecikler sistemine koşar adım hizmet edilen yıllarda Suudi Arabistan’dı, Birleşik Arap Emirlikleri’ydi, Katar’dı sıcak paralar ile beslendik. Ama onları da bir güzel yedik. Ve bugünlere bir şekilde ama en çokta bu şekilde geldik.

 En nihayetinde soru belli “ekonominiz bozuk olduğu için mi dolar yükselir ? Yoksa dolar yükseldiği için mi ekonominiz bozulur ? “ Aslında bu sorunun cevabı tavuk-yumurta ikilemi kadar işin içinden çıkılmaz değildir. Bu nedenledir ki Rahip-Ajan-Papaz adına ne derseniz artık size kalmış, ondan ötürü de dolar artmaz. Neden-sonuç ilişkinizde doların yükselmesi sonuçtur. Nedense basittir ve ekonominiz kötüdür.

Buraya kadar sizlere “krizin” gerçekliğini anlatmaya çalıştım. Şimdi bir de “Memleketin krizini” anlatmaya çalışacağım.

Merkez Bankası düzenli olarak açıklıyor. Son açıklanan veriler ışığında bankalardaki toplam mevduat 2 trilyon 329 milyar 788 milyon 175 bin liraya çıktı.

Bu dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,98 artışla 1 trilyon 44 milyar 303 milyon 132 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 0,95 artışla 1 trilyon 177 milyar 979 milyon 162 bin lira oldu.

Bankalarda bulunan yabancı para mevduatı 211 milyar 559 milyon dolar. Bunun 194 milyar 444 milyon doları mevduat bankaları ve 17 milyar 115 milyon doları katılım bankaları bünyesinde bulunuyor.

Mevduat bankalarındaki yabancı para mevduat tutarının 165 milyar 702 milyon dolarını yurt içinde yerleşik kişiler ve 4 milyar 213 milyon dolarını da yurt içinde yerleşik bankaların mevduatları oluşturdu. Yabancı para mevduatlarında, yurt dışında yerleşik kişilerin mevduatı 17 milyar 662 milyon dolar ve yurt dışında yerleşik bankaların mevduatı ise 6 milyar 867 milyon dolar oldu.

Yani biraz daha Türkçeleştirip anlatmak gerekirse; bugünlerde tatil oldu otellerde yer yok. Otobüslerde, uçaklarda boş koltuk yok. Sahillerde lüks mekanlarda yer yok. Şehirler arası yollarda yoğunluk çok, Avmlerde kuyruk çok, her yeni çıkan teknolojik ürüne talipli çok fakat para nerde para yok. Pek Müslüman Ülkemizde hepsi banka faizlerinde hemide dolar cinsinden. Soran olursa söyleyin “Memlekette k’’e”riz çok”

Yarın gerçekleşecek olan mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder. Tüm Türk ve İslam Coğrafyasına barışa ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ederim.

Unutmayın..! Sizler, bizler; hepimiz, her birimiz huzur ve keyif içerisinde nice bayramlar görelim diye toprağa kanları ile can verenler var. Bugünlerde yine bazı evlerimize bayram hiç gelmeyecek ne yazık ki. Varsa yakınlarınızda Şehit yakınları onları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

  • Ne Zaman Adam Oluruz..?
  • Kişiye, olaya veya mekana göre değil; Hakk’a ve hakikate göre davrandığımız zaman. 

Türkçe konuşulan, Türk’e yurtluk etmiş olan yerler kıyamete kadar Türk’ün hükmünde kalsın !

Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin

Yorumlar

sanalbasin.com üyesidir
Haber Merkezi | Karabudun.com.tr