Ana Sayfa MANŞET, YAZAR 29.08.2019 699 Görüntüleme

MİLLETÇİLİK NEDİR?

Son dönemde siyasi bir furya olarak ortaya çıkan ‘milletçilik’ nedir?

Belirli bir grubu yansıtmaktan öte durup sadece tek bir millet üzerine yoğunlaşmalar tüm açıklığıyla ortadadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anayasa ile sabit ilkelerinden ve bu ülkenin kurulmasında, altta yatan en büyük etmen Milliyetçiliğin adının değiştirilerek sunulmaya çalışılması bir fikri değil siyasi çıkardır. Tarih boyunca bu tür kelime oyunları görülmüştür. Ancak son dönemde en çok Ana Muhalefet partisinin unuttuğu milliyetçiliği milletçilik adı altında sırf bazı kesimlerin huzursuz olacağı, vehayut sadece siyasi çıkarlar gözeterek değiştirmelerinin altında aslında yatan sebep budur. Ulusal devlet olma özelliği taşıyan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Türk milleti arasında nifak tohumları serpiştirilmektedir. Muharrem İnce’nin pkk sevicileri Ahmet Türk’ü ziyaret etmesi, CHP’nin demokrasi çığırtkanlığı güderek hdpyi desteklemelerinin altında da aynı sebepler yatmaktadır. Türk, Kürt, Laz ayrımı güdülmeyen bir topraklarda yaşarken ülkenin huzuruna kast eden milleti önemli olmadan, milletçilik güdülürse tabiri caizse imamla cemaat aynı safta namaz kılmış olur. Bir önder ve huzur tahsis ediliş varken, neden bu arsız ihanet odaklarıyla masalarda oturulup Vatan konuşulur olur..

Türkiye Cumhuriyeti altında yaşayan her etnik gruba aynı şekil yaklaşım gerekirken sanki bazı gruplara pozitif ayrımcılık gerekliymiş gibi yansıtılması da sözde milletçi özde milliyetçilik düşmanlarının içlerindeki zehri dışa vurum şekilleridir. Zaman bizleri ileriye taşıyacakken her pozitif gelişmede bir Kürt sorunu ortaya atarak bu Ulus devleti adım adım içerden çürütme çabaları değildir de durum nedir peki? Ülkemizde Kürt sorunu yoktur, varsa bir aidiyet sorunu varsa bir milliyetçilik sorunu varsa şayet bir Türk olma sorunu vardır.

Yaklaşmakta olduğumuz Zafer Bayramı yüce Türk budununa sağlık getirmesini temenni ederim. Sözlerimi Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum. “Bugünkü Türk milleti siyasi ve içtimai camiası içinde kendilerine Kürtlük fikri, Çerkezlik fikri ve hatta Lazlık fikri veya Boşnaklık fikri propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve millettaşlarımız vardır. Fakat mazinin istibdat devirleri mahsulü olan bu yanlış adlandırmalar, birkaç düşman aleti mürteci, beyinsizden başka hiçbir millet ferdi üzerinde üzüntüden başka bir tesir yapmamıştır. Çünkü bu millet fertleri de umum Türk camiası gibi aynı müşterek maziye, tarihe, ahlaka, hukuka sahip bulunuyorlar. Bugün içimizde bulunan Hristiyan, Musevi vatandaşlar, mukadderat ve talihlerini Türk milletine vicdani arzularıyla bağladıktan sonra kendilerine yan gözle, yabancı gözüyle bakılmak, medeni Türk milletinin asil ahlakından beklenebilir mi?”

Yorumlar

sanalbasin.com üyesidir
Haber Merkezi | Karabudun.com.tr